Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, które w polskiej religijności i tradycji mają szczególne znaczenie. W tym czasie zwracamy nasze myśli oraz uwagę ku tym, którzy od nas odeszli. Wspominamy osoby zarówno te, które były nam bardzo bliskie, jak i te, które darzyliśmy przyjaźnią i sympatią.

Naszą refleksję kierujemy także w stronę ludzi, którzy bohatersko i często bezimiennie ginęli w walce o wolność naszej Ojczyzny i jej niezawisłość.

Tradycyjnie, jak każdego roku,  uczniowie z klas  I – III z nauczycielami, w tym okresie odwiedzają cmentarz na Miłostowie.

Zatrzymaliśmy się między innymi przy  kwaterze żydowskiej, przy mogiłach ze szczątkami ofiar holocaustu, przy zbiorowej mogile 59 mieszkańców miasta Poznania zabitych w czasie nalotów niemieckiego lotnictwa we wrześniu 1939 r. przy kwaterach  żołnierzy polskich z czasów II wojny światowej.

Odwiedziliśmy także  groby znanych, szanowanych i lubianych Wielkopolan.

Między innymi: prof. Jana Berdyszaka- wspominamy Go szczególnie, ponieważ przewodził pracom Jury I edycji międzyszkolnego konkursu zainicjowanego przez naszą szkołę – „Poznań moją małą  Ojczyzną”, Krystyny Feldman – aktorki, Jerzego Wisłockiego – prawnika, historyka, profesora UAM i PAN, dyrektora Biblioteki Kórnickiej.

Nie zapomnieliśmy także o naszej ś.p. Martynce …

Modliliśmy się, zapaliliśmy znicze, ciszą upamiętniliśmy tych, którzy odeszli do wieczności.

Była to kolejna lekcja historii, patriotyzmu i wychowania.

Dzieci uświadomiły sobie, że cmentarz to teren, na którym należy zachować powagę i uszanować miejsce spoczynku tych, którzy odeszli.