WROCŁAW 01-03.06 2022
W dniach od 01.06 do 3.06.2022 Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Kard. A. Hlonda wybrało się na wycieczkę do Wrocławia. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w ramach programu “Poznaj Polskę” mieliśmy możliwość zwiedzenia tego pięknego miasta.
Pierwszego dnia skupiliśmy naszą uwagę na zabytkach Ostrowa Tumskiego. Zwiedziliśmy Katedrę Jana Chrzciciela. Skorzystaliśmy tam z okazji podziwiania panoramy miasta z wieży katedralnej. Następnie poszliśmy do kościoła Św. Idziego. Wpadliśmy na chwilę do Ośrodka Informacji Turystycznej, aby obejrzeć prezentację o historii Ostrowa. Przeszliśmy się Mostem Tumskim polując na wrocławskie krasnale. Przez Bramę Klasztorną powędrowaliśmy do domu Sióstr Notre Dame gdzie mieliśmy spędzić dwie noce. Dom Sióstr zbudowany został w XVIII wieku na ruinach Zamku Piastów Śląskich.
Dzięki uprzejmości Sióstr mogliśmy w piwnicach tego domu obejrzeć ruiny zamku.
Po lunchu mieliśmy w planie muzeum, a dokładnie Panoramę Racławicką. Ogrom i realizm tego dzieła Kossaka i Styki zrobił na nas niesamowite wrażenie. Bardzo ciekawe komentarze przewodnika pozwoliły na wczucie się w sytuacje i epokę.
Po takich wrażeniach przyszedł czas na coś dla ciała, czyli kolację. Tutaj znów zetknęliśmy się z pięknem gotyckich wnętrz, ponieważ restauracja usytuowana była w podziemiach dawnego klasztoru Dominikanek.
Drugiego dnia trzeba było wstać bardzo wcześnie, bo już o 9.00 mieliśmy rezerwacje do bardzo nietypowej budowli jaką jest Hala Stulecia. Bardzo podobała się nam tutaj zwłaszcza część multimedialna, którą oglądaliśmy za pomocą specjalnie w tym celu używanych gogli.
Po zwiedzaniu Hali przeszliśmy spacerkiem do Pawilonu 4 Kopuł, który wyróżnia się unikatową konstrukcją.
Po doznaniach estetycznych nadszedł czas na trochę rozrywki. W programie nie można było bowiem pominąć Wrocławskiego ZOO z wspaniałym Afrykarium
Z Zoo statkiem o wdzięcznej nazwie ,,Kaczuszka” popłynęliśmy zwiedzać Wrocław od strony Odry. Ostrów Tumski od strony rzeki wygląda wspaniale zwłaszcza w tak pięknym słońcu jakie towarzyszyło mam przez cały pobyt w tym mieście.
Po rejsie czekała nas walka z czasem, żeby zdążyć do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwiedzanie Wrocławia bez obejrzenia Auli Leopolda i Oratorium Marianum jest niepełne. Aula bardzo rzadko jest dostępna dla zwiedzających, więc byliśmy bardzo zadowoleni, że nam się udało.
Przed nami został jeszcze ostatni punkt programu tego dnia. Z Uniwersytetu Wrocławskiego poszliśmy poszukać obelisku poświęconego bohaterom z organizacji Olimp. Jest to miejsce rzadko odwiedzane a warto się tu zatrzymać na chwilę zadumy nad losami Polaków w czasie II wojny Światowej.
Mieliśmy dużo szczęścia, spotkaliśmy tutaj bowiem osobę, która opiekuje się obeliskiem na co dzień. Pan opowiedział nam historie organizacji Olimp i zaprosił na 80 rocznicę aresztowania członków organizowaną przez Rodzinę Rodła we Wrocławiu. Po tak pracowitym dniu przyszedł czas na kolację. Z restauracji wróciliśmy na Ostrów Tumski do Domu Sióstr. Resztę wieczoru część z nas spędziła w przepięknym ogrodzie Sióstr grając w gry i słuchając słowików.
Trzeciego dnia wyruszyliśmy na zwiedzanie Starego Miasta. Szczególne wrażenie zrobił na nas kościół Św. Katarzyny i Ratusz. Po spacerze po Rynku przyszedł czas na Muzeum Pana Tadeusza i warsztaty graficzne. Było dużo śmiechu i oczywiście ręce brudne od farby, nasze dzieła zapakowane przez instruktora przyjechały z nami do szkoły.
Po tak pracowitym dniu postanowiliśmy przed podróżą odpocząć w malowniczym Ogrodzie Botanicznym.
Wrocław przywitał nas piękną pogodą, zachwycił atmosfera i pięknem architektury.
Wracaliśmy do domu zmęczeni (w czasie wycieczki przeszliśmy ponad 40 km) ale i bardzo zadowoleni, widzieliśmy naprawdę dużo i nauczyliśmy się wiele.