W piątek 22.09.2017r klasy IV i V z wychowawcami Panią mgr Wiolettą Stróżewską i z Panią mgr inż. Marią Karczyńską uczestniczyły w autokarowej wycieczce edukacyjno-integracyjnej do Biskupina. Na uczestników festynu archeologicznego czekało mnóstwo atrakcji. Nie brakowało koncertów, pokazów, wykładów, konkursów dla dzieci z nagrodami, bitw np. legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami, walk gladiatorów. W trakcie wycieczki można było zobaczyć inscenizację bitwy wojów wczesnośredniowiecznych i bitwy dwóch łodzi na wodzie Jeziora Biskupińskiego. Pokazy leczenia ran w średniowieczu i wiele innych atrakcji. Lekcja muzealna z przewodnikiem podczas festynu była dodatkową atrakcją dla uczniów, którzy już w ubiegłym roku odwiedzali Biskupin. Celem wychowawców było ukazać uczniom: jak historia może być ciekawa i jak w kreatywny i wartościowy sposób można spędzać czas na nauce nie siedząc w szkolnej ławce. Mogę siało stwierdzić, że pomimo zmęczenia uczestnicy byli bardzo zadowoleni.
Wystartowaliśmy o godzinie 8:45 po zakończeniu pierwszej lekcji. Z pedagogiem szkolnym Panią mgr Anną Mazurowską, rodzicami, uczniami i wychowawcami spotkaliśmy się w holu szkoły i po sprawdzeniu obecności przeszliśmy do autokaru. Żegnała nas Dyrekcja Szkoły reprezentowana przez Panią mgr Barbarę Ziółkowską, która bardzo chciała jechać z nami. Niestety obowiązki i praca w szkole uniemożliwiły Pani Dyrektor uczestnictwo w bardzo ciekawych zajęciach. Szkoda.
Przejazd do Biskupina odbył się bez trudności, a trasa była niezakorkowana. W trakcie jazdy mieliśmy czas na II śniadanie i losowanie „dobrego słowa na dziś” oraz „cichego przyjaciela”. Potem się rozpadało. Początkowo byliśmy zmartwieni, że w trakcie zwiedzania ekspozycji w rezerwacie obejmującym rekonstrukcję długich domów w wiosce neolitycznej będzie padać. Jednak po zakupieniu biletów i wejściu na teren Muzeum Archeologicznego z przewodnikiem okazało się że, wiatr przegonił deszczowe chmury i przy szybkim tempie zwiedzania było nam bardzo ciepło.
Nasz program przebiegał pod hasłem: „Piątkowe spotkanie z historią”. Czy dużo się działo? Zapytajcie kolegów i koleżanki z klasy IV i V.
ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ Z HARMONOGRAMEM.
10:10 przyjazd do Biskupina.
10:20 wejście z przewodnikiem na teren skansenu.
10:30 kuchnia neolityczna, tkactwo, szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych.
11:00 uczestniczenie w pokazach orki pradziejowej.
11:30 przerwa kawowa, wspólny posiłek i toaleta
11:40 przejście do osady łużyckiej, wzdłuż pola walki przy scenie głównej. Oglądanie wystroju pomieszczeń farbiarstwa, rogownictwa, tkactwa.
11:50 wioska wczesnopiastowska, skórnictwo, drogownictwo, wyroby z filcu i zajęcia z powroźnictwa – między klasowe wykonywanie sznura. Pełna integracja i współpraca uczniów w tym przedsięwzięciu.
12:00 pożegnanie przewodnika. Zakończenie części muzealnej.
12:05 garbarstwo i instrumenty muzyczne – wykład i pokazy gry na nietypowych instrumentach wykonanych z drewna skóry i kości.
12:15 powrót na scenę główną – oglądanie pokazów łucznictwa oraz bitwy legionu rzymskiego.
12:25 przejście z wybrana delegacją trzech uczniów z klasy IV i trzech uczniów z klasy V do pawilonu z konserwacją ceramiki oraz drewna, pokaz technik mikroskopowych oraz „Jak budowano Biskupin” – udział w warsztatach w osadzie łużyckiej (zainteresowane osoby).
12:30 Udział uczniów naszej szkoły w konkursie na temat:
„Rozpoznawanie i porównywanie drewna wybranych gatunków drzew”. Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Były dyplomy i wyjątkowe nagrody – niespodzianki.
13:00 Zajęcia plastyczne w glinie. Garncarstwo i wykonywanie różnych przedmiotów wg. prezentowanych technik okazało się wielką frajda nie tylko dla uczniów, ale również dla rodziców. Każdy z nas mógł wziąć udział w zajęciach manualnych i wykonać w glinie coś dla siebie.
Zajęcia z wykorzystaniem gliny nie tylko rozwijają w mózgu ośrodek mowy, ale również mają wpływ na szybkie zapamiętywanie poznanych technik garncarstwa przez kreatywne i twórcze działanie.
13:40 – 14:10 przerwa na ciepły posiłek i wspólne zdjęcie.
14:10 – 14:20 zakupienie pamiątek. Czas na odpoczynek.
14:25 przejście do autokaru.
14:35 wyjazd z Biskupina do szkoły.
14:40 zbieranie w autokarze kartek z intencjami do wspólnej modlitwy „Koronką do Miłosierdzia Bożego”.
15:00 KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. Prowadzona przez Panią Marię Karczyńską i uczniów.
15:15 wydanie uczniom kart pracy z matematyki i logiki. Uczniowie rozwiązują zadania z tabliczki mnożenia, dzielenia i nie tylko…
15:45 podziękowanie Panu kierowcy za bezpieczną i w komfortowych warunkach jazdę. Na koniec każdy uczeń otrzymał czerwone serce – „Super uczestnika wycieczki.” Serca wręczono również nauczycielom i rodzicom.
15:50 zakończenie wycieczki i odbiór dzieci ze szkoły przez rodziców.
Nasza między klasowa wycieczka na pewno zostanie na długo w pamięci i sercach. Było cudowanie. A tych, którzy mają krótką pamięć zapraszam do foto-relacji na stronie internetowej szkoły w galerii – załącznik BISKUPIN 2017. Zachęcam do oglądania zdjęć. Dziękujemy rodzicom, którzy świetnie przygotowali uczniów do wyjazdu pamiętając o każdym szczególe, a przede wszystkim za wspólną modlitwę.
Z Bożym Błogosławieństwem, uwielbieniem w sercu i pieśnią na ustach zapraszam na kolejną wycieczkę.
Dziękuję za udział i pozdrawiam:
mgr inż. Maria Karczyńska – wychowawczyni klasy V.
„…bo gdzie są dwaj, albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich…” [Mt 18,20]