„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą…” Tymi słowami, które znają wszyscy Polacy, Sędzia rozpoczyna swoje przemówienie w zamku Horeszków. Na zajęciach poświęconych omówieniu fragmentów tego poematu, zastanawialiśmy się, czy słowa napisane w 19 wieku mogą być dziś aktualne i wspólnie doszliśmy do wniosku, że przynajmniej kilka zasad, o których wspomina szlachcic, warto praktycznie wcielić w życie .

W dniu 28 listopada odbyła się w klasie siódmej nietypowa lekcja języka polskiego połączona z lekcją wychowawczą. Uczniowie, podekscytowani pomysłem, długo przygotowywali się do realizacji projektu. W oznaczonym dniu chłopcy nakryli pięknie do stołu, na którym znalazły się napoje i różne słodkości. Wybrane osoby wystylizowały się na postacie z „Pana Tadeusza”. Tytułowym bohaterem był Maurycy, Zosią – Ania, nie zabrakło także Telimeny {Marysia}, która wbiegła na ucztę jako ostatnia i zrobiła ogromne wrażenie na zebranych gościach. W czasie lekcji wszyscy doskonale się bawili, chłopcy z ogromną pieczołowitością i przejęciem usługiwali „płci nadobnej”.

Nie zabrakło poezji – odczytaliśmy słowa Sędziego, a pod koniec uczty „Inwokację”. Znalazła się także chwilka czasu, aby porozmawiać o tym, jakie znaczenie w naszym życiu odgrywa stół. niby zwyczajny mebel, ale czy na pewno?

Sądzę, że uczniowie klasy siódmej tę nietypową lekcję będą wspominać jeszcze bardzo długo i gdy dorosną, wcielą ją w życie.

 

Ewa Piotrowska, polonistka.